top of page

Turizm Rehberi: Dalyan Pembe Göl
Dünyada sadece 8 yerde bulunan pembe göllerden birisinin Çanakkale'de olduğunu biliyor muydunuz?


Çanakkale ilinin Ezine ilçesinin Dalyan köyünde bulunan, yüksek oranda tuz içerdiğinden bazen kırmızıya dönen bir pembe gölü var. Kalp şeklini andıran yapısıyla halk arasında kalpli göl olarak da biliniyor. Bu göl, eski bir yerleşim yeri olan Alexandra Troas antik kentinin bir parçası konumunda.


Bu göl pembe rengini güneş ışınlarının açısı ve yoğunluğu, gölün tuzluluk oranının yüksekliği ve sıcaklıkla temas ettiğinde pembe bir renk oluşmasını sağlayacak alg ve bakterilerin bulunmasından sağlıyor.


Pembe Göl’e rengini veren algler, özellikle sıcaklığın ve tuz seviyesinin artış gösterdiği yaz dönemlerinde kırmızı renge sahip beta – karoten adlı bir madde üretmektedir. Aynı dönemde halobakteriler de fazla ürediklerinden dolayı Pembe Göl tamamen pembe renge bürünmektedir. Sıcaklığın etkisi azaldıkça, beta – karoten üretimine gerek kalmadan pembe ve kırmızı renkler gözden kaybolmaktadır.


Özellikle eylül ayında pembeye yakın tonlara bürünen gölün, kasım ve aralıkta genellikle hardal sarısı olan rengi bazı günlerde yaşanan ısı değişikliğiyle yine pembeye dönebiliyor.


Bu blog postu, gölü ziyaret etmek istediğin arkadaşına göndermeyi unutma!


Kommentare


bottom of page