top of page

Pazar Molası: Ayazma Pınarı Tabiat Parkı
Çanakkale‘nin oksijen deposu olarak bilinen Kazdağları’ndaki Ayazma Tabiat Parkı, Bayramiç ilçesine bağlı Evciler Köyü yakınlarında yer alıyor.


Muhteşem manzaraları, dinlendirici yeşil alanları ve doğal güzelliğiyle Kazdağı (İda) Ayazma Tabiat Parkı “huzuru” sunuyor. Mitolojide Afrodit, Hera ve Athena arasındaki Dünyanın İlk Güzellik Yarışmasının burada yapıldığına inanılıyor ve bunu yaşatmak için her yıl Sarıkız Şenliği düzenleniyor. Bayramiç’in doğu yönündeki Evciler Köyü’nün 5 km. ilerisinde Kazdağları’nın güzel mesire yerlerinden birisi olan Ayazma, ‘binbir pınarlı’ doğasıyla kendisine çekiyor. Ata Demirer’in Eyvah Eyvah filmindeki bir sahnenin de burada çekildiğini hatırlatalım.


Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’nın florasının yüzde 26’sı Akdeniz elementi, yüzde 17,6’sı Avrupa ve Sibirya elementi ve yüzde 1,3’ü ise; İran ve Turan elementidir. Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’nın güneyinde yer alan Kazdağı ise floristik açıdan iyi bilinmekle beraber, yaklaşık olarak 800 taksonun kaydedildiği değerli bir bitli alanıdır. Kazdağı florası içerisinde yüzde 23’ü sadece bu bölgeye özgü olan 68 nadir bitki yaşam sürmektedir. Ayrıca Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’nın ormanlık alanlarında ise; akçakesme, karaçam, menengiç, kestane, kayın, gürgen, ıhlamur ve meşe ağaçları oluşturmaktadır.


Bol oksijeni ve doğal güzellikleri ile sizi kendisine hayran bırakacak. Burada dinlenebilir, piknik yapabilir, yürüyüş ve meditasyon gerçekleştirebilir, doğa fotoğrafları çekebilir ve alabalık tesislerinde muhteşem bir balık ziyafeti yapabilirsiniz.


🌿 Bu huzur dolu, doğa harikası rotayı pazar etkinliğiniz için kaydetmeyi unutmayın!


Comments


bottom of page