top of page

Kaz Dağları'nın Huzurlu Köyü: Yeşilyurt#Yeşilyurt Köyü; Çanakkale il merkezine 95 km, Ayvacık ilçe merkezine 21 km uzaklıkta ve Küçükkuyu bucağında yer alır.


🌿 Kaz Dağları’nın eteklerinde sık bitki örtüsü ile hem deniz hem dağ turizminin birlikte yaşandığı Yeşilyurt Köyü, denize kıyısına uzaklığı sadece 3 km olan bir oksijen çadırıdır. Köydeki evler, taş mimarinin en güzel örnekleridir.


Eski adı ile Büyük Çetmi şimdiki adı ile Yeşilyurt aslında eski bir Rum Köyü olarak biliniyor. Oysa gerçekler biraz farklı imiş. İstanbul’un fethindeki katkıları nedeniyle Fatih Türkmenlere bu köy ile birlikte birçok köyü hediye etmiş. Onlar da yerleşik düzene geçince ev yapmaları için karşı kıyıdan Rum taş ustalarını davet etmişler. Zamanla onlar da köyün alt kısmında yaşamaya başlamış. Yeşilyurt insanların bir arada mutlu yaşadığı bir yerken Yunan işgali sonrası durumlar değişmiş. Mubadele’de burada yaşayan Rumlar Yunanistan’a gitmek durumunda kalmışlar. Şimdi köyün yerlilerini yörükler ile İstanbul ve Ankara’daki hayatından sıkılıp buradan ev alanlar oluşturuyor.


Yeşilyurt’ta konaklarken civarı da keşfetmek isteyenler için birçok ilginç cazibe noktası var. Bunlardan birkaçı şöyle:


- Zeus Altarı

- Adatepe Köyü

- Tahtakuşlar Köyü- Mıhlıçay

- Koyunevi Köyü Sahili’nde Sokakağzı Mevzii


✨Çanakkale Bölgesi’ndeki yatırım ve yaşam fırsatları için bizi takip etmeyi unutmayınız.

bottom of page