top of page

Kıtaları Birleştiren Şehir: LapsekiLapseki, Çanakkale ilinin Anadolu yakasındaki bir ilçesidir. İsmini Antik Yunan döneminde bu bölgeye yerleşen bir filozofun kızı olan Lampsakos'dan aldığı sanılmaktadır.


Çok eski bir yerleşim olan ve Antik çağda Pityausa adı ile varlığını sürdüren Lampsakos daha sonraları Foçalıların ve ondan sonra da Miletosluların eline geçti. Bu dönemde Lampsakos’un özellikle şarabı çok ünlüydü. O kadar ki İran Şahları Darius ve Kserkes buradan şarap getirtirlerdi.


1611 ve 1682 yılları arasında yaşamış olan Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde Osmanlı dönemindeki Lapseki’yi söyle anlatmaktadır:


"Deniz kenarında olup hakimi vardır. 150 akçelik kazadır. Halkı Rum ve Ermeni'dir. 1300 adet bağlı bahçeli, kiremit örtülü yan yana evleri vardır. Bir camii, hanları ve bir hamamı vardır. Çarşısı çok az olsa da bağ ve bahçeleri çoktur. Karpuzu, üzüm turşusu, bulaması ve sırası ünlüdür."


Lapseki kirazları ile ünlüdür ve her yıl Lapseki Kiraz Festivali düzenlenir. Lapseki'nin en önemli tarım ürünü olan kirazın tanıtımının yapıldığı festivaldir. Haziran ayında gerçekleştirilir. Festival etkinlikleri kapsamında stantlar açılır, minder güreşleri yapılır, konser gecesi düzenlenir. Konser gecesinde çiftçilerin yetiştirdikleri kirazlar arasından en iyileri seçilir.


Lapsekispor adında bir spor kulübü vardır. Gelibolu ile arasında düzenli feribot seferleri yapılmaktadır.


Lapseki günümüzde kıtaları birleştiren şehir olarak anılmaktadır. Çanakkale yaklaşık son 5 yılda, en iyi arsa yatırımı bölgelerinden birisi olurken en üst sırada ise Lapseki yer almaktadır.


1915 Çanakkale Köprüsü Projesi, projenin çevre yollarının bulunduğu bölgeler ve daha önce sanayi ile tarım bölgesi olan arazilerin imara açılması planı, bölgenin arsa yatırımı için çok önemli bir konuma ulaşmasına sebep oldu.


Masmavi denizi, eşi benzeri olmayan boğaz manzarası, yemyeşil doğası, temiz havası ve büyük şehirlerden kolay ulaşımı sayesinde yaşam hususunda bölge her geçen cazibesini arttırmaktadır.


Aynı zamanda son 5 yılda şehirde arsa fiyatlarının yaşadığı değerlenme, bu bölgede yapılan arsa yatırımlarının ne kadar doğru bir karar olduğunu da gösterdi.


Siz de en karlı yatırım projeleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments


bottom of page