top of page

Çanakkale'nin Şeftali Deposu: Umurbey
Umurbey, Çanakkale ilinin Lapseki ilçesine bağlı bir beldedir. Çanakkale il merkezine 25 dakika, ilçeye 15 dakika uzaklıkta, tam ara lokasyonda bulunur. 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü bağlantı yolu burada yer almaktadır.


Büyük ölçüde meyvecilik ile geçimini sağlayan Umurbey, sakin yapısı ve insanların sıcak tavırları dikkat çeker. Şirin, gürültüden uzak, bereketli toprak yapısı ile bolluk içinde, organik yaşam hayatının önemli merkezlerinden biridir. Umurbey, şeftali başta olmak üzere meyve yetiştiriciliği ile ünlüdür. Her yaz beldede şeftali festivali kapsamında çeşitli yarışmalar ve konserler düzenlenmektedir.


Kuzeyinde, Çanakkale Boğazı ve Kemiklialan Köyü, güneyinde Beybaş Köyü, doğusunda Sindal Köyü, batısında ise Kangırlı Köyü bulunmaktadır. Kendi adı ile anılan ovayı sulayan Umurbey Çayı Biga Çanakkale arasındaki sahanın en büyük akarsuyudur. Havzası çok geniştir.

Akdeniz ve Karadeniz iklim özelliklerinin etkisi altında bulunan beldenin dağlık ve tepelik topraklarının üçte biri ormanlarla kaplıdır. Bu ormanlar daha çok çam ormanı şeklindedir. Kıraç ve fundalık alanlara dikim sahası açılarak modern ormancılığa doğru çalışmalar yapılmaktadır. Beldenin yerleşim merkezinin kuzeyinde sahile kadar, doğu – batı istikametinde uzanan 8000 dönümlük Umurbey ovası tamamı sulanabilir bir arazidir.

Başta elma, kiraz, şeftali, ayva, erik, armut ve üzüm olmak üzere tüm meyve ve sebzeler yetiştirilir. Sulu arazinin dışında beldenin kendi ihtiyacını karşılayacak kadar hububat ve diğer sanayi ürünleri de yetiştirilmektedir.

Eşsiz doğa ve boğaz manzarasıyla misafirlerini karşılayan Umurbey beldesi; belde merkezi ve yazlıkların bulunduğu sahil bölgesi olarak ikiye ayrılır. Sahil bölgesinde özellikle yatay mimari şeklinde planlama mevcuttur.


Lapseki'nin bu şirin beldesindeki yaşam ve yatırım fırsatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz!Comentarios


bottom of page